top of page

Krom Özellikleri ve Genel Bilgileri

Ürünün Özellikleri ve Kullanım Yerleri

Metalik bir element olan Krom'un atom numarası 24, atom ağırlığı 51.996'dır.

Gümüş gibi parlak, mavimsi beyaz, kolay kırılan sert bir maden olan krom havaya karşı çok dayanıklıdır, nemli havada bozulmaz, yani paslanmaz. Bu niteliğinden dolayı, paslanma olasılığı büyük olan madenlerden birçoğu ince bir krom tabakası ile kaplanır. Krom en başta demiri sertleştirmekte kullanılır. Krom-demir alaşımı çok sert olduğundan eğe gibi aşındırıcı âletlerin yapımında işe yarar. Krom-nikel alaşımının katıldığı demir ise çok dayanıklı ve esnek bir çelik verir. Bunlardan çeşitli makine parçaları, zırhlar, köprüler, elektrik dirençleri yapılır.

Çeliğin sertleştirilmesinde, paslanmaz çelik üretiminde ve diğer metallerin dayanıklılık özelliğini artıracak alaşımların elde edilmesinde kullanılır. Özellikle otomobil parçalarında ve kesici aletlerde korozyon önleyici kaplama olarak kullanımı da yaygındır. Yüksek erime sıcaklığı nedeniyle, tuğla ve kalıp yapımında da rağbet görmektedir. Krom konsantresi Metal ve Çelik sanayisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Krom konsantresi Çin li üreticiler tarafından Ferro-Krom üretiminde kullanılmaktadır. Ferro-krom demir madeni ile beraber çeliğin ve birçok sanayide kullanılan metallerin hammaddesidir. Çeliğe sağlamlık, dayanıklılık, paslanmazlık ve parlaklık özelliğini veren kromun oranı yükseldikçe çeliğin ve diğer metallerin kalitesi artmaktadır. Krom ile güçlendirilen birçok ürün, inşaat, silah, imalat, sağlık ve dekorasyon sanayilerinde sıkça kullanılmaktadır.

 

Kromun Özellikleri

Simgesi: Cr

Atom ağırlığı: 52

Atom sayısı: 24

Erime noktası: 1907 °C

Kaynama noktası: 2671 °C

Yoğunluğu: 7.19 g·cm-3

bottom of page